Gyakran ismételt kérdések

Miből áll a mérés?

A mérés 2 részből áll, a gamma sugárzás és a radon koncentráció méréséből. Ez a két jelenség az, ami épületekben magasabb lehet, és radioaktivitáshoz köthető.

A gamma sugárzás hasonló, mint a röntgen vagy akár mint a látható fény, tehát az anyagból minden irányba kilépnek nagy energiájú fotonok és egyenes pályán szóródnak messzire a térben. Ennél semmi előkészületre, bontásra nincs szükség, mivel a legtöbb anyagon áthalad. Ki lesznek rakva állványos műszerek a ház teljes területén, és mérési pontonként 1-2-3 perc alatt megvan az eredmény.

A mérés másik része pedig a radonhoz köthető. A radon egy radioaktív nemesgáz, ami a természetes radioaktivitás része, és két jelentősebb forrása van: az egyik a sugárzó építőanyagok, a másik pedig a talaj ill. kőzetek bizonyos típusai (elsősorban vulkáni kőzetek, esetleg mészkő vagy néha agyagos talajok). Tehát ezekből a forrásokból tud bejutni a ház levegőjébe, ott a zárt térben felhalmozódik, belélegezve pedig károsítja a tüdőt.
A használható radon adatokhoz a mérés előtti minimum 8 (de inkább 16-24 vagy akár még több) órában nem ajánlott szellőztetni (földszinten és/vagy pincében is, ha van!). Emeleti lakásokban nem szükséges radont mérni.

A mérés kb 1 – 1,5 óra, közben jönnek az eredmények, megbeszélünk mindent, a végén pedig átadom a mérési jegyzőkönyvet.

A méréshez szükséges megbontani a falat vagy a padlót?

Nem.

  1. A gamma sugárzás a legtöbb anyagon áthalad (csak a nagy sűrűségű anyagok tudják relatíve jól tompítani), a radon gáz pedig mindenen átszivárog kis mérete miatt.
  2. Az a releváns adat, hogy a lakótérben milyen értékek vannak, és nem az, hogy pl. a salak közvetlen közelében mekkora a sugárzás.

Mit lehet tenni, ha túl magas a sugárzás?

Ez attól függ, hogy mi magas, mennyire, mi a forrása, és mik a lehetőségek. A mérésen természetesen mindent átbeszélünk.

Gamma sugárzás ellen alapvetően 2 irány létezik: a forrás eltávolítása, ill. az árnyékolása, jellemzően betonnal. A salak feltöltést el lehet távolítani, akár csak félig, aztán lebetonozni. De pl. egy erősebb salakot nem lehet betonnal megfelelő mértékben leárnyékolni, azt muszáj teljesen kilapátolni.

Falazatoknál elé lehet falazni beton elemekkel akár csak a fontosabb helyeken, sajnos más opció nincs.

Radon gáz ellen sok szellőztetés, szellőztető rendszer, ill. bizonyos esetekben aljzatba rakható radon fólia működik.

Olyan nincs, hogy „jöhet a dózer”, és olyan sincs, hogy „azonnal menekülni kell”.

Kb. mikorra tudnak időpontot adni?

Jellemzően egy héten belülre. Ez természetesen függ az aktuális megkeresések számától, valamint attól, hogy hova kell menni. Távolabbi címekre általában többet kell várni. Aznapra szinte sosem tudunk időpontot adni, másnapra sincs sok esély sajnos.

Mekkora az esélye, hogy rossz lesz az eredmény?

Az országos statisztika alapján kb. 5% az esélye annak, hogy az adott mérésen a gamma vagy radon értékek olyan tartományba esnek, amit már csökkenteni érdemes.

Mértek már ezen a környéken? Mi volt a tapasztalat?

Bár nem minden településen, de az ország minden részén voltak már mérések. A legerősebb salakok pl. jellemzően az ország nyugatibb felén vannak, de mindenhol akadnak olyanok, ahol van valami teendő.

Az eredmények szórása nagy, egy adott környéken és időben is lehetnek merőben más értékek, mivel a salak sugárzását egyrészt a szén természetes radioaktivitása adja, aminek a szénmedencén belül is nagy a változékonysága, másrészt pedig a kiégetés mértéke is változhatott „adagról adagra”. Így sajnos nem jelent sokat az, hogy pl. a szomszédban milyen értékek születtek.

Gázszilikátot csak Kazincbarcikán és a Mátrai Erőműnél gyártottak, így ott nincs különösebb területi eloszlás.

A radon pedig – mivel a talaj az egyik fő forrása – több különböző tájegységre jellemző, ehhez térkép itt található.

Idővel csökken a sugárzás mértéke?

Nem. Ezekben az építőanyagokban ugyan az a fajta, ún. természetes radioaktivitás halmozódik fel, mint ami a földi környezetben mindenhol jelen van. Ezek a bomlási folyamatok a Föld keletkezése óta, azaz több milliárd éve zajlanak, így attól, hogy az épp egy épületben van, nem fog eltűnni pár évtized alatt.

A gamma sugárzás szempontjából lényeges rádium felezési ideje 1600 év, a bomlási sor első tagjának, az uránnak pedig 4,5 milliárd év.

Erre a településre is vállalnak kiszállást?

Alapvetően az egész országban vállalunk méréseket, ill. akár a környező országokban is.

A kiszállások Budapestről ill. Gyöngyösről történnek, a nagyon távoli címekre (200+ km) viszont inkább a műszer kölcsönzést szoktuk ajánlani, mert jóval olcsóbbra jön ki, ill. nem éri meg 1 címért 5-6 órát vezetni. A 250-300 km-re lévő címek esetén legtöbb esetben csak a kölcsönzést tudjuk biztosítani, a helyszíni felmérést nem.

Ilyen esetekben ha nem sürgős, akkor fel tudjuk írni a „várakozók” közé, és ha bejön egy másik cím hasonló országrészből, akkor a kettőt összekötve tudunk menni.

Bekerül a mérés eredménye valamilyen központi adatbázisba?

Nem. Nincs központi, publikus vagy titkos adatbázis, az eredmények csak a tulajdonosra (ill. a mérés megrendelőjére) tartoznak.

Van felirat az autón, fogják tudni a szomszédok, hogy milyen mérés zajlik?

Nincs rajta felirat, sem egyéb beazonosítható jel (ahogy a táskán, ill. ruházaton sincs).

Meg szabad venni a salakbeton / gázszilikát házakat? Milyen egyéb gondjaik vannak?

A sugárzáson kívül e kettő anyagnak különböző tulajdonságai vannak.

A salakbeton (1910 – de inkább 1950-1980) egy olyan betonfajta, amibe pl. sóder helyett salak darabokat kevertek (sokszor szemmel is láthatók a fekete darakbák). Ezt gyakran házilag csinálták, emiatt nem feltétlen volt tökéletes a technológia. Van olyan salakbeton, ami könnyen szétmállik és nem marad meg benne egy tipli sem, de van olyan is, ami annyira kemény, hogy ütvefúróval is alig lehet megfúrni. A hőszigetelése alapvetően gyengébb, mint a korabeli tégla falazatoké.

A gázszilikát (kb. 1963-1995) az Ytong elődje. Porózus, azaz szivacsos szerkezetű, emiatt kiváló a hőszigetelése. Mindig gyárban készült, azonos körülmények mellett, azaz statikai problémái nem szoktak gyakrabban lenni, mint egy téglaépületnél. A nyomószilárdsága alacsonyabb, de ez általában semmilyen gondot nem szokott jelenteni.

Azaz a két anyag közül alapvetően a gázszilikát a jobb. Sugárzással kapcsolatban is hasonló a helyzet, a salakokkal, salakbetonokkal többször van probléma.

Kapcsolat

Kérem hívjon a +36 70 552 0433-as számon 10-17 óra között hétköznap, vagy írjon üzenetet facebookon, vagy az alábbi űrlapon keresztül! Egy napon belül visszahívjuk.

Figyelem! Sikeres üzenetküldés esetén az űrlap átirányít egy „Sikeres üzenetküldés” című oldalra! Ha ez nem történt meg, nem került továbbításra az üzenet.

Ezen a címen nincs ügyfélfogadás!